reklama

O down-regulácii... alebo neposlušné receptory

Občas zisťujem, že v škole sa niekedy dozvedám veci, ktoré môžem prakticky aplikovať do každodenného života. Napríklad si niekedy kladiem otázky typu: Prečo mám takú chuť na čokoládu alebo hranolky so steakom, keď niekedy moje chúťky úplne uspokojí jedno veľké mango a pohár minerálky? Prečo čím viac dostávam čokoľvek, stále sa zvyšuje moja potreba dostať ešte viac? Prečo som rozladená v krásny slnečný deň, keď inokedy si dokážem spokojne vychutnávať aj sériu upršaných týždňov? ...odpoveď som našla v obyčajnej down-regulácii...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Teoretická prestava je asi taká, že na každý podnet (či už pocity, zmyslové vnemy alebo konkrétne situácie) existuje v tele určitý počet receptorov, ktorými všetky tieto veci vnímame. Pri zmysloch je to jednoznačná prestava... naše chuťové poháriky sú toho verným dôkazom. A od množstva daného podnetu závisí konečný vnímaný efekt.  

Avšak tieto receptory fungujú dynamickejšie ako by sme si možno želali alebo prestavovali. Sú to také inteligentné receptory, ktoré presne vedia, do akej miery sme ich zamestnali. A tak keď im dávame celú kopu podnetov, ktoré majú na nás nejaký účinok... a to robíme hlavne keď je ten účinok pozitívny, povedia si, že keď máme taký prebytok podnetov, netreba, aby ich toľko makalo. Veď výsledný efekt má tiež nejaké maximum a nedá sa donekonečna zväčšovať... A tak sa časť receptorov vyberie na dovolenku. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale čo keď to bude takýto stav pretrvávať dlhšie? V práci ostalo už len zopár receptorov a tie predsa nebudú robiť nadčasy a celkovo ich to už prestalo baviť, vyrábať stále taký veľký efekt, keď podnetov bolo stále dosť. Takže to dopadne nasledovne: Aj keď budeme privádzať stále ten veľký počet podnetov, výsledný efekt bude omnoho menší vďaka dovolenkujúcim receptorom.  

A tak dnes už nestačí to, čo nás ešte pred týždňom úplne napĺňalo. 

Ako zvrátiť túto situáciu? Dá sa to vôbec? Samozrejme. Keďže existuje down-regulácia, musí predsa existovať aj up-regulácia...teda návrat neposlušných receptorov z dovolenky, prípadne príjmeme do pracovného pomeru zopár nových. Pre istotu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A ako to docielime? Žial budeme musieť chvíľku počkať... Keď znížime počet podnetov, tie neposlušné receptory si ich konečne začnú vážiť... a začnú na ne striehnuť. Ak budeme takí rafinovaní a obmedzíme podnety na minimum, receptory si povedia, že potrebujú posilu pri hľadaní vzácneho pokladu. V tomto stave sa receptory potešia sebemenšiemu podnetu a od radosti zvýšia jeho efekt. Teraz nám zrazu na super výsledok stačí len minipodnet. A to sme predsa chceli. 

Ale pozor, ak to s podnetmi zase preženieme... hrozí ďalšia dovolenková sezóna. Takže je to o hľadaní správnej taktiky ...a v konečnom dôsledku akéhosi dynamického rovnovážneho stavu.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Asi sa to nezdá, ale táto regulácia dobre osvetľuje mnohé javy v živote človeka i spoločnosti. Preto je dobré poznať vlastnosti nepriateľa, keď sa mu chceme postaviť.   

Edita Dolejšia

Edita Dolejšia

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

mám rada leto a dlhé prechádzky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu